W Kaliszu powstanie SMS ZPRP dla dziewcząt

13 maj 2022 |

Kalisz będzie jednym z trzech miast w Polsce, w którym funkcjonować będzie żeńska Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Ośrodek uruchomiony zostanie we wrześniu w VII Liceum Ogólnokształcącym, w ścisłej kooperacji z MKS Kalisz.

Kalisz będzie jednym z trzech miast w Polsce, w którym funkcjonować będzie żeńska Szkoła Mistrzostwa Sportowego Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Ośrodek uruchomiony zostanie we wrześniu w VII Liceum Ogólnokształcącym, w ścisłej kooperacji z MKS Kalisz.

Obecnie w kraju funkcjonuje tylko jeden SMS ZPRP, w którym szkolą się młode adeptki szczypiorniaka, a jego siedzibą jest Płock. We wrześniu uruchomione zostaną dwa kolejne – w Lublinie i w Kaliszu. O planach dotyczących powstania takiej placówki nad Prosną mówiło się od pewnego czasu. Oficjalną informację w tej sprawie przekazano podczas konferencji prasowej z udziałem m.in. prezesa ZPRP Henryka Szczepańskiego, prezesa Superligi sp. z o.o. Piotra Należytego, wiceprezesa ZPRP ds. szkolenia sportowego Sławomira Szmala oraz czołowej kadrowiczki i piłkarki ręcznej MKS FunFloor Perły Lublin, Kingi Achruk.

– Mieliśmy świadomość, że jeden SMS ZPRP dla dziewcząt to niewystarczająca liczba i od pewnego czasu czyniliśmy starania, by było ich więcej. Dzisiaj z wielką satysfakcją mogę ogłosić, że obok Płocka, powstaną kolejne dwie placówki dla dziewcząt – w Lublinie i Kaliszu. Chcemy tym samym stworzyć szanse rozwoju młodym piłkarkom ręcznym na poziomie mistrzowskim – wskazuje Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.


Kaliski SMS ZPRP funkcjonować będzie w VII Liceum Ogólnokształcącym, w ścisłej współpracy z MKS Kalisz i pod patronatem Ministra Sportu. Osobą odpowiedzialną za wstępną organizację projektu i rekrutację będzie Radosław Szczap. Szczegóły dot. zgłoszeń są dostępne na stronie ZPRP pod adresem https://zprp.pl/archiwa/230513.

– Szkoły są przeznaczone dla dziewcząt i mają za zadanie rekrutację najlepszych w swoich kategoriach wiekowych zawodniczek z całej Polski, które za kilka lat będą kadrą seniorskiej reprezentacji Polski. Już obecnie są to dziewczyny, które z powodzeniem grają w młodzieżowej reprezentacji kraju – mówi Błażej Wojtyła, prezes Miejskiego Klubu Sportowego Kalisz, który wspólnie z Prezydentem Miasta Kalisza wystąpił z inicjatywą powstania SMS-u. – Takie męskie szkoły funkcjonują w Kwidzynie, Płocku i w Kielcach, czyli tych miastach, gdzie męska piłka ręczna jest na najwyższym poziomie. To sprawdzony schemat i najlepsza droga do tego aby również podnieść poziom żeńskiej piłki ręcznej – dodaje.

Przypomnijmy, że od blisko roku Kalisz ma żeńską drużynę ligową w rozgrywkach piłki ręcznej. Miniony sezon szczypiornistki MKS AZS SWWS Kalisz zakończyły awansem do pierwszej ligi.