Final Four ORLEN Pucharu Polski. Kibicuj swojej drużynie i spędź długi weekend majowy w Kaliszu!

24 kwi 2024 |

Już od 3 do 5 maja w Kaliszu odbędzie się największe wydarzenie piłki ręcznej w Polsce – Final Four ORLEN Pucharu Polski! W turnieju wezmą udział 4 męskie i 4 żeńskie zespoły. Czeka nas 6 spotkań na najwyższym poziomie. Nie możesz tego przegapić!

Kalisz od 3 do 5 maja będzie gościł najlepsze polskie drużyny piłki ręcznej zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W Kalisz Arenie odbędzie się Final Four ORLEN Pucharu Polski!

Będzie to jedna z największych imprez w Polsce” – deklaruje prezes Energa MKS-u Kalisz Błażej Wojtyła – “Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że to właśnie w Kaliszu, mieście w którym narodził się szczypiorniak na ziemiach polskich, odbędzie się Final Four ORLEN Pucharu Polski. Przed nami trzy dni rywalizacji na najwyższym poziomie okraszonej całą paletą wydarzeń towarzyszących” – dodaje.

Wierzę, że finałowy turniej ORLEN Pucharu Polski w Kaliszu będzie wspaniałym wydarzeniem w świecie polskiej piłki ręcznej” – mówi Henryk Szczepański, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. I dodaje – “Choć idea finałowego weekendu nie jest nam obca, to po raz pierwszy w historii w jednym miejscu spotkają się zarówno najlepsze kluby męskie, jak i żeńskie. Mam wielką nadzieję, że dzięki temu zawodnicy i kibice wszystkich ośmiu drużyn stworzą wyjątkową atmosferę, a Kalisz, miasto bardzo mocno zakorzenione w tradycji szczypiorniaka, na ten czas stanie się stolicą piłki ręcznej w naszym kraju”.

Warto nadmienić, że kolejne dwie edycje Final Four ORLEN Pucharu Polski w sezonach 2024/25 i 2025/26 również odbędą się w Kaliszu.

Znamy wszystkich finalistów Final Four ORLEN Pucharu Polski. Wśród drużyn żeńskich są to KPR Gminy Kobierzyce, KGHM MKS Zagłębie Lubin, Młyny Stoisław Koszalin oraz MKS FunFloor Lublin. Wśród zespołów męskich udział w Final Four zapewniony mają KGHM Chrobry Głogów, Energa Wybrzeże Gdańsk, Orlen Wisła Płock oraz Industria Kielce.

 

Harmonogram Final Four ORLEN Pucharu Polski 2023/24:

Piątek, 3.05.2024: (Bilety)

godz. 14.30: KPR Gminy Kobierzyce – KGHM MKS Zagłębie Lubin

godz. 17.00: Młyny Stoisław Koszalin – MKS FunFloor Lublin

 

Sobota, 4.05.2024: (Bilety)

godz. 16.00: KGHM Chrobry Głogów – Orlen Wisła Płock

godz. 18.30: Energa Wybrzeże Gdańsk – Industria Kielce

 

Niedziela, 5.05.2024: (Bilety)

godz. 14.15: finał ORLEN Pucharu Polski Kobiet

godz. 20.15: finał ORLEN Pucharu Polski Mężczyzn

 

Bilety na imprezę będą sprzedawane przez portal KupBilet.pl. Bilety są całodniowe.

 

Kalisz – Tu narodził się Szczypiorniak

Pod koniec 1914 roku w Szczypiornie, małej wsi pod Kaliszem (dziś to jedna z dzielnic tego miasta), utworzono obóz dla internowanych, a do listopada 1918 przebywało w nim kilkanaście

tysięcy osób różnej narodowości. Przewinęli się przez niego jeńcy niemieccy, ukraińscy, rosyjscy, angielscy, francuscy, a przede wszystkim żołnierze Legionów Polskich. W obozie panowały spartańskie warunki mieszkaniowe i żywieniowe, w okresach jesienno – zimowych na granicach egzekucji. Mimo to polscy legioniści w ramach życia obozowego często organizowali zajęcia gimnastyczne, w ramach których grali w piłkę.

Już w pierwszym miesiącu internowania z inicjatywy porucznika Stanisława Grzmot – Skotnickiego do programu zajęć wprowadzono piłkę ręczną. Grano piłką szmacianą. Legioniści nauczyli się tej gry od niemieckich strażników.

Poznali jej reguły i nazwali „szczypiorniakiem”. Internowany w Szczypiornie Władysław Broniewski napisał w swoim pamiętniku, że „...w ciągu dnia koledzy biegali za szmacianką; zabawa ta podbiła ich serca, grali całe dnie, zapominając, że są internowani”. Z kolei inny uczestnik tamtych wydarzeń, Ludwik Dudziński, zawarł w swoim pamiętniku następującą informację. „… Nasi sportowcy wykombinowali niedawno nową grę w piłkę. Zasady tej gry różnią się używanych w footballu, są ciekawsze i rozwijają równomiernie całe ciało, podczas gdy w footballu pracuje się przeważnie nogami. Jeśli kiedyś wyjdziemy żywi z obozu, a nowa rozumniejsza gra zyska prawa obywatelstwa u innych miłośników sportu, wówczas ten jeden choćby wynalazek będzie nas bronił przed zarzutami bezowocnego pobytu w Szczypiornie”.

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości szczypiorniak wraz z legionistami wędrował do miast i wsi, stając się alternatywą dla bardziej wtedy popularnych gier zespołowych: piłki nożnej i siatkówki.

Dzisiaj, dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się obóz, swoją siedzibę ma Akademia Wymiaru Sprawiedliwości

Kalisz kiedyś i dziś

Kalisz to drugie pod względem wielkości miasto Wielkopolski, leży w malowniczej dolinie rzeki Prosny. Najstarsze ślady działalności ludzkiej na terenie miasta i jego okolic sięgają mezolitu. Intensywne zasiedlenie w okresie wpływów rzymskich wynikało z położenia w znaczącym punkcie "Szlaku Bursztynowego", łączącego imperium rzymskie z wybrzeżem Bałtyku. O randze tegoż centrum osadniczego świadczy fakt, iż około połowy II wieku n.e. aleksandryjski uczony Klaudiusz Ptolemeusz w "Geografii" wymienił miejscowość "Kalisia", identyfikowaną przez badaczy z Kaliszem. Zapis ten sprawił, że Kalisz szczyci się posiadaniem najstarszej metryki pisanej wśród miast polskich.

W Kaliszu znajduje się około 30 mostów drogowych i pieszych, stąd Kalisz często nazywany jest „polską Wenecją Północy”. Do najsłynniejszych mostów należą wybudowany w 1825 roku most Kamienny oraz wykonany w 1866 roku most Żelazny, pierwszy polski most o konstrukcji stalowej.

Park Miejski w Kaliszu to najstarszy z ogólnodostępnych parków w Polsce. Powstał w roku 1798 na terenie pojezuickich ogrodów. Początkowo użytkowali go słuchacze pobliskiego Korpusu Kadetów, wkrótce jednak stał się „ogrodem” wszystkich kaliszan.

Będąc w Kaliszu warto wyruszyć trasą zabytkowych kościołów śródmieścia. Trasa wędrówki wiedzie poprzez: Kościół katedralny św. Mikołaja, Kościół pobernardyński pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (obecnie oo. Jezuitów), Cerkiew Prawosławną pw. św. app. Piotra i Pawła, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (św. Józefa), Kościół pojezuicki pw. św. Wojciecha i św. Stanisława, Kościół Franciszkański pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz Kościół poreformacki pw. św. Józefa i Piotra z Alkantary. Link do trasy – TUTAJ.

W Kaliszu znajduje się najpiękniej położony w Polsce teatr. Położony nad Prosną budynek Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego zachwyca zarówno w dzień jak i w nocy. Od 50 lat w maju, gdy w parku po drugiej stronie rzeki kwitną kasztany, gości on najwybitniejszych aktorów, prezentujących się publiczności w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Kalisz szczyci się także swoimi wybitnymi mieszkańcami do których można zaliczyć m.in. wybitnych poetów Adama Asnyka, Marię Dąbrowską czy Marię Konopnicką. Z najstarszego miasta w Polsce pochodzi Stanisław Wojciechowski drugi prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (w latach 1922-1926). Z Kalisza podochodzą artyści Władysław Kościelniak, Jerzy Kryszak i Mieczysław Szcześniak.

Miasto otoczone jest pięknymi okolicami. Warto wybrać się do Gołuchowa, w którym znajduje się zespół pałacowo – parkowy z XVI w. W wnętrzach Zamku, który był m.in. miesjcem zdjęć do „Akademii Pana Kleksa”, znajduje się obecnie muzeum, prezentujące częściowo odzyskane dzieła sztuki, gromadzone przez Izabellę Czartoryską, a zrabowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Zamek otoczony jest pięknym parkiem w stylu angielskim. Jedną z jego największych atrakcji jest Pokazowa Zagroda Zwierząt, w której żyją żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Warto odwiedzić również Muzeum Leśnictwa.