Trening medialny AWS Energa Szczypiorno Kalisz

30 серп. 2023 |

We wtorek, 29 sierpnia w hali Kalisz Arena odbył się trening zespołu AWS Energa Szczypiorno Kalisz z udziałem przedstawicieli mediów. Był to moment gdy dziennikarze na własne oczy mogli zobaczyć przygotowania do startu ORLEN Superligi Kobiet.

Warto wierzyć w marzenia – udowodniły to szczypiornistki AWS Energa Szczypiorno Kalisz. W 2021 roku gdy powstawał zespół mówiono, że celem jest ORLEN Superliga Kobiet, jednak nikt, nawet w najśmielszych snach nie spodziewał się, że nastąpi to tak szybko. Jednak dzięki zaangażowaniu i ambicji marzenia stały się rzeczywistością!

We wrześniu 2021 roku z inicjatywy Akademickiego Związku Sportowego powstał pierwszy w historii Kalisza zespół piłki ręcznej kobiet. Dziewczęta swoją przygodę zaczęły w II lidze. Ten poziom rozgrywek przeszły bez najmniejszego problemu. Ich dominacja była na tyle wyraźna, że awans do I ligi został wywalczony na długo przed oficjalnym zakończeniem rywalizacji.

Swoje umiejętności zawodniczki AWS Energa Szczypiorno Kalisz potwierdziły również w I lidze gdzie bez problemów wygrały swoją grupę i awansowały do Turnieju Mistrzyń. Kaliszanki wygrały wszystkie trzy mecze w Turnieju i pewnie awansowały do ORLEN Superligi Kobiet!

Po wywalczeniu historycznego awansu do ORLEN Superligi Kobiet zespół AWS Energa Szczypiorno Kalisz został solidnie wzmocniony. Do ekipy beniaminka dołączyło sześć doświadczonych zawodniczek: Sylwia Lisewska, Martyna Borysławska, Palina Kukharchyk, Wiktoria Gliwińska, Milena Kaczmarek i Oleksandra Zamyshliak. W 16-osobowej kadrze, jest też trzon zespołu, który w maju świętował triumf w Turnieju Mistrzyń.

- To były długie i wydawałoby się męczące przygotowania do startu ORLEN Superligi Kobiet, aczkolwiek myślę, że przygotowałyśmy się na tyle na ile było to możliwe. Nie omijały nas urazy, nie jest nas niesamowicie dużo, jednak myślę, że przygotowałyśmy się dobrze – mówi nowa zawodniczka AWS Energa Szczypiorno Kalisz Sylwia Lisewska – Na treningach koncentrujemy się głównie na obronie, bo jak wiadomo to właśnie obrona jest kluczem do wszystkiego, aczkolwiek szlifujemy wszystkie aspekty piłki ręcznej – podkreśla i dodaje - AWS Energa Szczypiorno Kalisz jest ambitnym i walecznym zespołem, bardzo mi się podoba charakter dziewczyn.

To właśnie ambicja i chęć zwycięstwa pozwoliła czterem zawodniczkom przejść pełny etap od II ligi do ORLEN Superligi. Jedną z zawodniczek jest kapitan zespołu Katarzyna Pilitowska - Na pewno to bardzo fajne uczucie wrócić po kilku latach na boiska ORLEN Superligi Kobiet. Myślę, że to będzie fajny czas dla nas. Przepracowałyśmy okres przygotowawczy na tyle na ile miałyśmy sił i możliwości. Nie obyło się bez drobnych urazów, musiałyśmy zrezygnować z jednego turnieju, ale był to wyjątkowy czas, który dał nam mnóstwo odpowiedzi – mówi Katarzyna Pilitowska – Czas pokaże jak się zaprezentujemy na parkietach ORLEN Superligi Kobiet – dodaje.

Trenerem AWS Energa Szczypiorno Kalisz jest Łukasz Kobusiński, były zawodnik Energa MKS-u Kalisz, który jako zawodnik również przeszedł drogę od II ligi do ORLEN Superligi. Natomiast jako trener ze szczypiornistkami wygrał Turniej Mistrzyń, który dał awans do ORLEN Superligi. Jak czuje się przed startem sezonu i debiucie trenerskim w Superlidze? - Jest to dla mnie duże wyzwanie, ale też duża radość i spełnienie marzeń bycia trenerem. To dla mnie zaszczyt trenować te dziewczyny, bo to pracowity i bardzo ambitny zespół – podkreśla Łukasz Kobusiński – Dziewczyny wykonały dużo pracy w okresie przygotowawczym. Zespół trzeba było przygotować „od A do Z” do grania w ORLEN Superlidze Kobiet, dlatego w równej mierze przepracowaliśmy wszystkie elementy gry w piłkę ręczną. Trochę przeszkadzały nam problemy zdrowotne, ale jesteśmy już praktycznie w komplecie i szlifujemy to nad czym pracowaliśmy do tej pory – dodaje.

Przed kaliszankami teraz sparing, który odbędzie się 31 sierpnia. Rywalem będzie drużyna KPR Gminy Kobierzyce. Pierwszy mecz ORLEN Superligi Kobiet kaliszanki zagrają na wyjeździe w Piotrkowie Trybunalskim z tamtejszą Piotrcovią 9 września, natomiast pierwszy domowy mecz w hali Kalisz Arena AWS Szczypiorno Kalisz zagra 17 września z MKS-em FunFloor Lublin.

 

Skład AWS Energa Szczypiorno Kalisz 2023:

 

Bramkarki:

Izabela Prudzienica

Nikola Falińska

Palina Kukharczyk

 

Skrzydłowe:

Agnieszka Jałoszewska

Milena Kaczmarek

Katarzyna Pilitowska

Wiktoria Gliwińska

 

Obrotowe:

Katarzyna Wilczek

Martyna Borysławska

Małgorzata Kisiel - Stężała

 

Rozgrywające:

Oleksandra Zamyshliak

Katarzyna Czapracka

Paulina Kucharska

Kinga Stanisławczyk

Sylwia Lisewska

Daria Miłek