Transmisje z rozgrywek ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet w pięciu krajach

19 груд. 2023 | Komunikaty

Superliga sp. z o.o. sprzedała prawa do transmisji spotkań ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet poza granice kraju. Łącznie w Europie rozgrywki najwyższego, polskiego szczebla piłki ręcznej obejrzeć można w pięciu państwach. Oprócz Polski są to Czechy, Słowacja, Ukraina i Słowenia.

Superliga sp. z o.o. kontynuuje ekspansję zagraniczną, dywersyfikując tym samym przychody ze sprzedaży praw mediowych. Wszystko za sprawą rosnącego zainteresowania rozgrywkami najwyższego szczebla oraz podnoszeniem poziomu sportowego. Polska liga notuje systematyczny wzrost, a świadczy o tym m.in. ostatni awans z 6. na 3. pozycję wśród najmocniejszych lig w Europie. ORLEN Superliga w rankingu przygotowanym przez Europejską Federację Piłki Ręcznej ustępuje tylko hiszpańskiej Liga Plenitude ASOBAL oraz niemieckiej LIQUI MOLY Handball Bundeslidze. 

Spółka zarządzająca rozgrywkami ORLEN Superligi i ORLEN Superligi Kobiet poinformowała o zawarciu nowych umów dotyczących praw do transmisji najciekawszych spotkań w obu ligach na rynkach międzynarodowych.

Systematycznie dywersyfikujemy źródła przychodów i sprzedajemy nowe, niezagospodarowane nigdy wcześniej obszary. Na rynkach międzynarodowych zaczynamy stawiać kolejne kroki. Podczas ostatniego procesu sprzedaży praw mediowych, nie tylko oferowaliśmy nasz główny produkt medialny, obejmujący prawa krajowe, ale także szereg innych praw medialnych. Niedawno ogłosiliśmy sprzedaż na cały świat audiowizualnych praw bukmacherskich, teraz możemy ogłosić, że mecze Superligi pokażą telewizje poza Polską. Aż sześć polskich zespołów w fazach grupowych europejskich pucharów, wysoki poziom sportowy i organizacyjny polskich klubów, a także gra wielu reprezentantów w ORLEN Superlidze i ORLEN Superlidze Kobiet powoduje, że mecze trafiają na kolejne rynki. Jestem przekonany, że to nie ostateczna lista krajów, gdzie będziemy pokazywani – powiedział Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.

Zagranicznie telewizje, które zakupiły prawa, będą w swoich krajach pokazywać sygnał telewizyjny, który w Polsce produkuje Telewizja Polsat.

ORLEN Superligę i ORLEN Superligę Kobiet od 2021 roku pokazuje słoweński kanał Šport TV. Kanał posiada prawa do transmisji dwóch najciekawszych meczów w każdej serii ORLEN Superligi oraz wszystkich pojedynków w fazie play-off wyprodukowanych przez telewizję Polsat. Daje to łącznie minimum 60 spotkań w sezonie. Słoweńska telewizja ma również prawa do pokazania jednego meczu w każdej serii ORLEN Superligi Kobiet (28 w całym sezonie). Umowa ze Šport TV obowiązuje do końca sezonu 2023/2024. Šport TV to pierwsza i jedyna telewizja sportowa w Słowenii. Kanał ma zasięg ogólnokrajowy i dociera do 99% gospodarstw domowych.

Spotkania z meczów ligi mężczyzn, które w Polsce transmitują sportowe kanały Telewizji Polsat, będzie można zobaczyć również u naszych południowych sąsiadów. Prawa do transmisji w Czachach i Słowacji wykupiła telewizja Arena Sport. Na jej sportowych kanałach nadawca pokaże 40 spotkań w ORLEN Superlidze. Trzyletnia umowa obowiązuje do końca sezonu 2025/2026.

Dla ukraińskich kibiców piłki ręcznej to z kolei drugi sezon, w którym mogą na żywo śledzić zmagania Galiczanki Lwów w ORLEN Superlidze Kobiet. Kanał XSPORT nabył prawa do emisji wszystkich spotkań Lwowianek - zarówno meczów transmitowanych przez Telewizję Polsat jaki i spotkań produkowanych przez internetową telewizję Emocje.TV. Umowa przewiduje transmisje do 28 spotkań Galiczanki w sezonie 2023/2024 na terytorium Ukrainy.

_________________

Superliga Sp. z o.o. jest spółką zarządzającą najwyższą klasą rozgrywkową piłki ręcznej w Polsce – ORLEN Superligą i ORLEN Superligą Kobiet, odpowiadającą za prowadzenie rozgrywek, sprzedaż praw medialnych i scentralizowanych praw marketingowych.